Każdy koci opiekun doskonale wie, że te sprytne i ciekawe świata zwierzęta lubią czasem skryć się przed nim w najciemniejszym zakamarku w domu. Dla kota niemal każdy przedmiot to potencjalna kryjówka, którą chce wypróbować. Szczególną sympatią mruczki darzą zaś… pudełka! Dlaczego koty wchodzą do pudełek i jak ten fakt wykorzystać? Dowiedz się więcej!

Kot i pudełko – para doskonała!

Koty kochają wszelkiego rodzaju pudełka i kartony. Chętnie do nich wchodzą, leżą w nich, a nawet zapadają w spokojny, głęboki sen. Co sprawia, że mruczki tak bardzo upatrzyły sobie ten niepozorny kawałek tektury? Pudełko to przede wszystkim świetna kryjówka. Przestrzeń w niej jest ograniczona (koty lubą ciasne przestrzenie), jest tam ciemno, przytulnie, ciepło (bo karton dobrze izoluje), cicho i bezpiecznie. Mruczek może tam nie tylko odpoczywać i relaksować się, ale także obserwować, co dzieje się na zewnątrz, mając poczucie, że sam nie jest obserwowany.

Pudełko dla strachliwego mruczka

Jeśli Twój kot nie należy do szczególnie towarzyskich zwierząt, nie przepada za obcymi, którzy odwiedzają Twój dom, jest lękliwy, pudełko to coś, co obowiązkowo powinno znaleźć się na kocim wyposażeniu! Podaruj mu pudełko, z którego uczyni swoją stałą kryjówkę, by nie musiał w popłochu uciekać i szukać schronienia, gdy nagle ktoś przyjdzie lub gdy usłyszy niepokojący hałas za oknem. Ustaw je w miejscu ustronnym, ale jednocześnie takim, które będzie stanowić dobry punkt obserwacyjny. Jeśli wiesz, że zapowiada się dłuższa wizyta gości, możesz umieścić w pudełku jedzenie. Zadbaj o dietę podopiecznego, bowiem w dużej mierze to właśnie ona wpływa na jego zdrowie i samopoczucie. Wybieraj wyłącznie najlepszej jakości karmy, jak np. zbilansowana karma dla kotów SPECIFIC™.

Jak dobrać pudełko?

Teoretycznie nie jest to trudne zadanie, ale musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby pudełko rzeczywiście zyskało uznanie Twojego pupila. Przede wszystkim wielkość. Jak zostało nadmienione, koty lubią ciasne przestrzenie. Im ciaśniej, tym lepiej, ale oczywiście kot musi mieć możliwość stosunkowo swobodnie wejść do niego i ułożyć się. Jeśli nie dysponujesz na tę chwilę aż tak małym pudełkiem, możesz je wyłożyć np. kocem, co automatycznie zmniejszy powierzchnię i jednocześnie uczyni je jeszcze przytulniejszym. Najlepszym rozwiązaniem jest pudełko czy karton, w których można wyciąć niewielką dziurę pełniącą rolę wejścia.

Kot, który pokocha swoje pudełko i często będzie z niego korzystał, może uczynić z niego nie tylko kryjówkę, ale również drapak. Dlatego musisz liczyć się z koniecznością dość częstej wymiany – chyba że odpowiednio je wzmocnisz lub znajdziesz pudełko z naprawdę grubej, solidnej tektury. Możesz też kupić gotowe kartony dla kota. Pamiętaj o tym, że jeśli posiadasz więcej niż jednego mruczka, każdy z nich powinien mieć swoje własne pudełko!

Kategorie: Porady